Nemusíme Vám pripomínať, aký je spánok dôležitý. To ako sa vyspíte, a to akí sa ráno zobudíte má vplyv na celý Váš deň. Ak ráno vstanete z postele mrzutí, s pocitom, že ste nevyspatí, zrejme ešte celé doobedie sa budete na svet dívať negatívne. Vedeli ste, že nemusíte spať 8 hodín denne, aby ste boli oddýchnutí?
Ako na kvalitný spánok?
Chcem kvalitný spánok. To zrejme aj Vy. Nato má vplyv niekoľko vecí. Posteľ, kvalitný matrac, príjemné prostredie Vašej spálne, ale aj teplota vzduchu v spálni.
Okrem prostredia, v ktorom sa Vám bude príjemne zaspávať musíte chodiť skoro spať. Ale nie! To už dávno neplatí. Rovnako neplatí, že musíte spať minimálne 8 hodín. Vedci zistili, že je to iba o správnom načasovaní.
Ako sa dobre vyspať?
Čo teda musíte robiť aby ste sa ráno prebúdzali svieži? Stačí ak pôjdete spať v presný čas. Vedci prišli s pojmom spánkový cyklus. Jeden spánkový cyklus trvá cca 90 minút. Počas noci tak prejdeme niekoľkými cyklami. Ideálne je, ak je to 5-6 cyklov za noc.
Problém nastáva ak sa zobudíte uprostred, respektíve pred skončením cyklu. V takom prípade sa prebudíte s pocitom, že ste nevyspatý. Budete mať problém vstať a pravdepodobne začnete deň s negatívnymi pocitmi.
Tajomstvom kvalitného spánku je teda spať celý spánkový cyklus. Odborníci na spánok vymysleli spánkovú kalkulačku. Takto si vypočítate presný čas, kedy máte ísť spať. Najskôr si ale musíte stanoviť čas kedy sa potrebujete ráno prebudiť, odpočítajte si 90 minútové cykly. (Počet cyklov je iba na Vás.) Človek zaspáva približne 14 minút. Takže k spánkovým cyklom si pripočítajte aj čas na zaspávanie.
Napríklad ak ráno vstávate o 6.00, potom by ste mali ísť spať o 20:46, 22:16 alebo o 23:46. Ak Vám postačuje krátky spánok tak pokojne si choďte ľahnúť o 1:16.
Ak ráno vstávate o 7.00, tak si len premyslite ako dlho asi potrebujete spať. Na výber máte časy 21:46, 23:16, 00:16 alebo až 2:16.
Ak patríte k tým šťastnejším a môžete vstať až o 8.00, tak večer pokojne môžete ísť spať 22:46, 0:16, 1:46 či 3:16.
Tak čo poviete, vyskúšate to? Môžete nám potom napísať či to funguje.